ηβεντ για βρυκολακες

  • Την καλησπέρα μου, μάλλον έχουμε μπερδευτεί όλοι . . .

    Από τη στιγμή που το διαπιστώσατε έπρεπε να έχετε απευθυνθεί στο συστήματος υποστήριξης!

    Φυσικά και έχουμε απευθυνθεί στο σύστημα υποστήριξης. Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουν αυτά τα λάθη όποιον κι αν ευνοούν. Γι' αυτό φυσικά γίνεται κι εδώ η συζήτηση να το γνωρίζουν περισσότεροι, ΑΝ τυχόν ποτέ είχαν αδικηθεί πχ οι λύκοι θα έπρεπε να γίνει μια διόρθωση στο δικό τους event (πχ παράταση) κι όχι να διορθωθεί με νέο λάθος - αδικία κατά των βρυκολάκων ας πούμε. Με λάθη δεν διορθώνουμε αλλά διαιωνίζουμε τα λάθη,


    νανσυ καλησπέρα

    εχω στει΄λει τικετ απο 13/4 μπορω να θες να σου κανω print screen

    until the day Drizzt dies

    TRE

    PAME SERVER 7 AND 49

    DT 49











  • Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος ὑπὸ χρηστῶν μόνον

  • Καλησπέρα!


    Όπως έχω ήδη πει και όπως έγραψε και o DrizztDourden έχει γίνει ticket από τον ίδιο την 13-4-2024 και γι' αυτό και το ανέφερα, αφού το γνώριζα από την πρώτη στιγμή!!!


    Όσο για τo event του Πάσχα δεν έχει καμία σχέση με το θέμα του συγκεκριμένου event των λύκων για το οποίο συζητάμε, διότι έγινε για όλους!!!


    Επίσης να διευκρινιστεί ότι δεν αναφέρθηκε κάπου θέμα εμπάθειας ή συμπάθειας (από προγραμματιστές ή οποιονδήποτε άλλον) διότι δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε!



    Η δημοσίευση που έκανα στην οποία απάντησε και ο DrizztDourden είναι ακριβής και αντικειμενική. Για τα παραπάνω έχει ενημερωθεί επίσημα και η gameforce διότι η απάντηση στο ticket ήταν ότι η gameforce κανονίζει τα events, πράγμα το οποίο δεν επιβεβαίωσε η εταιρεία.











    Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος ὑπὸ χρηστῶν μόνον

  • καλημερα στάλθηκε τικετ 14/04 στις 11 το βράδυ.. όχι 13/4 συνεπώς εγώ ενημερώθηκα 15/04 κια αμέσως το έτρεξα με την εταιρεία για το θέμα το να σας πετάει εκτός σερβερ


    Όσο για το εβεντ του Πάσχα επειδή μπηκε αυτό μετακινήθηκε η ημερομηνία των βρυκων.. το εξήγησα και πριν


    και σαφώς νομίζεις οτι ειναι θέμα εμπάθειας ή αντιπάθειας όταν αναφέρεις αυτό επί λέξη Εκτός αν έχουν πάρει τα ηνία ορισμένοι επιτήδειοι σε διάφορες θέσεις και παίζουν σε βάρος μας.


    μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας.. αυτό εννοούσες


    Επίσης τα εβεντ τα κανονίζει η εταιρεία και στο επιβεβαιώνω αυτό και αυτή ήταν η επίσημη απάντηση που μου δώσε όταν ρώτησα γιατί μετακινήθηκε το εβεντ των βρυκων. Από κει και περα έχω ζητήσει να ξανά αλλάξει η σειρά και να μπει εκ νεου η σωστή


    Ισως τον επόμενο μήνα γίνει αυτή η αλλαγή αλλά δεν μπορώ να δεσμευτώ αν θα μου το κανον, το έχουν ζητήσει και άλλοι ΤΜ/GA γιατί αυτό το θέμα απασχόλησε και άλλες κοινότητες με παράπονα ίδια σαν τα δικά σας, τα οποία τα βρίσκω απολύτως δικαιολογημενα και για αυτό και εγώ πήρα θέση και ζήτησα εκ νέου να γίνει πάλι με την σωστή σειρά



    «μή μου τοὺς κύκλους τάραττε»


  • Καλημέρα!


    Αυτό που θέλω να πω, το λέω με δικά μου λόγια και με απόλυτη σαφήνεια! Η φράση που αναφέρω για "επιτήδειους" κλπ υποθετικά αφορά συγκεκριμένο σέρβερ στον οποίο επίσης παίζω και όχι στον Ελληνικό. Το παράπονο όμως για το event αφορά όλες τις κοινότητες και γι' αυτό γράφουμε και στον Ελληνικό για την ενημέρωση όλων. Το εισιτήριο έγινε για τον αγγλικό την 13-4-2024 και την ίδια ημέρα εστάλη και σχετικό email στην εταιρία. Η όλη επικοινωνία ΄έγινε από τον DrizztDourden και έχει ήδη πει αν θέλετε να στείλει screenshot αυτής.

    Εφόσον όπως λέτε τα evetnts τα κανονίζει η εταιρία, τότε η προτροπή της σε απάντηση του σχετικού email να απευθυνθούμε στο σύστημα υποστήριξης δεν έχει ουσία και για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ υποστήριξης και εταιρίας, αλλά αυτό είναι εσωτερικό της ζήτημα.


    Εδώ δεν πρόκειται για αντιπαράθεση αλλά για προσπάθεια επίλυσης ή διόρθωσης μιας - κατά τη γνώμη μου - αδικίας σε βάρος κάποιων παικτών.

    Σε κάθε περίπτωση ευχαριστούμε για τις ενέργειες που έκανες για την αποκατάσταση του θέματος.












    Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος ὑπὸ χρηστῶν μόνον

  • Καλησπέρα και πάλι

    όταν είπα οτι δεν έλαβα σωστά το είπα καθώς εγώ δεν πρόσβαση στο αγγλικό συστημα υποστήριξης .. και καλό ειναι οτι σας προβληματιζει να το στέλνετε στο Ελληνικό συστημα υποστήριξης αφού αφορά την δικιά σου χώρα που ειναι η Ελλάδα.. (αν παλι αφορά άλλη χώρα κακώς κάνεις παράπονα στο ελληνικό φορουμ) . Αν αφορά παγκόσμιο γράφεις στο ελληνικό συστημα υποστήριξης.. μην νομίζετε επειδή θα γράψετε εκεί θα γίνει κάτι καλύτερο.. ισα ισα αυτό έχει να κάνει από τον GA/TN που τρέχει την χώρα κατά ποσό θέλει να επέμβει να κάνει παράπονα.. και πιστέψτε με είμαι απο τους πρώτους που τρέχω


    Επίσης δεν επιτρέπεται να κοινοποιείτε τικετ στο φόρουμ οπότε δεν μπορώ να το ζητήσω αλλά ούτε έχει και νόημα αυτή την στιγμή


    Η υποστήριξη ειναι αντιπρόσωπος της εταιρείας για αυτό σας είπαν να απευθυνθείτε στο συστημα υποστήριξης ώστε να σας απαντήσει ένας αντιπρόσωπος τους


    Όσο αφορά για το τι κινήσεις έχουν γίνει ήδη εχω εξηγήσει τι εχω κάνει και αναμένουμε αν θα ευαισθητοποιηθουν να το αλλάξουν τον επόμενο μηνά


    καλή συνέχεια


    «μή μου τοὺς κύκλους τάραττε»


  • νανσυ καλησπέρα


    το τικετ αποτελει προσωπικο μου δεδομενο και εγω αποφασιζω αν θα το κοινοποισω η οχι


    ημερομηνια που εγινε 2024-04-13 21:05:35

    απαντηθηκε



    2024-04-14 12:32:46



    until the day Drizzt dies

    TRE

    PAME SERVER 7 AND 49

    DT 49

  • Καλησπέρα!



    Να είσαι καλά που ασχολείσαι και ίσως ευοδωθεί η προσπάθεια και βρεθεί καμιά άκρη στο ζήτημα.


    Εδώ γράφουμε διότι το θέμα δεν λύθηκε ακόμα και αφορά όλους τους σέρβερς - όλων των χωρών, άρα και τον Ελληνικό. Η συζήτηση είναι ωφέλιμη αφού ενδέχεται να οδηγήσει σε κάποια λύση που οπωσδήποτε δεν έχει δοθεί ακόμη!


    Αυτό λοιπόν που είπες εσύ, το σκεφτήκαμε κι εμείς, ότι δλδ η υποστήριξη είναι αντιπρόσωπος της εταιρείας και γι' αυτό μας είπαν να απευθυνθούμε εκεί, ώστε να μας απαντήσει ένας αντιπρόσωπός τους. Και ήρθε η απάντηση του GA η οποία ήταν ότι αυτά τα κανονίζει η εταιρία ("Not much we, game teamlers, can do about that. Gameforce is setting up the events"). Διαβάζουμε λοιπόν την απάντηση και μπερδευόμαστε περισσότερο απ΄ότι μπερδευτήκαμε όταν είδαμε το event! Επίσης μαθαίνουμε και από εσένα που τρέχεις το θέμα από την πλευρά σου ότι μέχρι στιγμής τα νέα είναι ότι δεν έχουμε νέα αλλά ελπίδα ότι ίσως τον επόμενο μήνα γίνει κάτι!


    Και έρχεται η εύλογη απορία, τελικά σε ποιον πρέπει να απευθυνθεί κάποιος για να βγάλει άκρη, αφού η εταιρία παραπέμπει σε αντιπρόσωπο και ο αντιπρόσωπος στην εταιρία; Εσείς πιστεύετε ότι έχετε κάνει ότι είναι απαραίτητο, αλλά εμείς δεν έχουμε ικανοποιηθεί ως προς το αίτημα, άρα το θέμα δεν έχει κλείσει και οπωσδήποτε αν έχει γίνει λάθος πρέπει να διορθωθεί και να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις ώστε να μην επαναληφθεί. Δεν είμαστε υπάλληλοι αλλά πελάτες, πληρώνουμε για να κάνουμε το χόμπι μας οπότε απαιτούμε την ανάλογη αντιμετώπιση - παροχή. Αν έχει γίνει λάθος να βρεθεί όποιος το έκανε και να το διορθώσει, διότι σε εμάς στοιχίζουν τα λάθη των χειριστών κλπ αντιπροσώπων - εκπροσώπων.


    Υπενθυμίζω ότι όλη η συζήτηση γίνεται για να βρεθεί λύση και όχι ως αντιπαράθεση.












    Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος ὑπὸ χρηστῶν μόνον

  • καλημερα

    Αυτο σας το είπα και εγώ οτι αυτά τα κανονίζει η εταιρεία, γιατί αυτό σε μπερδεύει?

    Δεν μπορείτε να απευθυνθείτε κάπου αλλού δεν έχετε πρόσβαση εσείς ως παίχτες απευθείας με την εταιρεία αλλά μεσώ εμας που είμαστε αντιπρόσωποι τους με λίγα λόγια

    Δεν έγινε κανένα λάθος απο χειριστή αντιπρόσωπο (δηλαδή απο την υποστήριξή και ομάδα του παιχνιδιού). Αυτό η εταιρεία το έκανε και οχι εμείς που μπορείτε και επικοινωνειτε μαζί μας


    «μή μου τοὺς κύκλους τάραττε»


  • καλημερα

    Αυτο σας το είπα και εγώ οτι αυτά τα κανονίζει η εταιρεία, γιατί αυτό σε μπερδεύει?

    Δεν μπορείτε να απευθυνθείτε κάπου αλλού δεν έχετε πρόσβαση εσείς ως παίχτες απευθείας με την εταιρεία αλλά μεσώ εμας που είμαστε αντιπρόσωποι τους με λίγα λόγια

    Δεν έγινε κανένα λάθος απο χειριστή αντιπρόσωπο (δηλαδή απο την υποστήριξή και ομάδα του παιχνιδιού). Αυτό η εταιρεία το έκανε και οχι εμείς που μπορείτε και επικοινωνειτε μαζί μας

    Καλησπέρα!


    Καταλαβαίνεις φυσικά ότι αυτή είναι μια ατελείωτη συζήτηση (κάτι σαν την "κολοκυθιά") και θα συνεχιστεί μέχρι να δοθεί μια λύση ή μια τεκμηριωμένη απάντηση που να δικαιολογεί το γεγονός! Για κάθε πελάτη η εταιρία είναι υπεύθυνη, είτε αμέσως είτε μέσω αντιπροσώπων. Ουδόλως πρέπει να μας ενδιαφέρει ποιος έκανε και τι έκανε, η ουσία είναι ότι έχει γίνει ένα κατά γενική ομολογία λάθος και εδώ κρίνεται η αξιοπιστία και τα αντανακλαστικά των υπευθύνων. Κανένας δεν είναι υπεράνω της λογικής και της κριτικής.











    Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος ὑπὸ χρηστῶν μόνον

  • καλημερα

    σας ήρθα με καλά νέα

    η εταιρεία αναγνώρισε το λάθος και την επομένη φορά θα αλλάξουν πάλι οι ημερομηνίες

    για αυτό τον μήνα δεν μπορεί να γίνει κάτι γιατί το εβεντ το ένα ήδη έτρεξε


    «μή μου τοὺς κύκλους τάραττε»


  • καλημερα

    σας ήρθα με καλά νέα

    η εταιρεία αναγνώρισε το λάθος και την επομένη φορά θα αλλάξουν πάλι οι ημερομηνίες

    για αυτό τον μήνα δεν μπορεί να γίνει κάτι γιατί το εβεντ το ένα ήδη έτρεξε

    Συγχαρητήρια για την ανταπόκρισή σου! Είναι σημαντικό για τον καθένα να σέβεται και να τον σέβονται!


    Μπράβο!











    Γηράσκω ἀεὶ διδασκόμενος ὑπὸ χρηστῶν μόνον

  • καλημερα

    σας ήρθα με καλά νέα

    η εταιρεία αναγνώρισε το λάθος και την επομένη φορά θα αλλάξουν πάλι οι ημερομηνίες

    για αυτό τον μήνα δεν μπορεί να γίνει κάτι γιατί το εβεντ το ένα ήδη έτρεξε

    μπραβο Νανσυ για την προσπαθεια και ανταποκριση

    παραδειγμα προς μιμηση για καποιους αλλους δυστηχως

    until the day Drizzt dies

    TRE

    PAME SERVER 7 AND 49

    DT 49